Pellet czy ekogroszek?

Obecnie najbardziej popularne rodzaje paliw stałych to Ekogroszek oraz zdobywający coraz większą rzeszę zwolenników Pellet. Dziś w dobie ustawy antysmogowej możemy wybierać tylko z pośród kotłów 5 klasy spalania, czego efektem jest ujednolicenie cen kotłów na Pellet z kotłami na Ekogroszek. Oba rodzaje kotłów mają podobne wymagania jeżeli chodzi o instalację tzn. wymagają wkładu kominowego (nie dotyczy kominów ceramicznych), zabezpieczenia przed niską temperaturą powrotu z instalacji. Ogólnie więc koszty inwestycyjne kotła na Ekogroszek oraz kotła na Pellet są zbliżone do siebie. Na obydwa kotły można ubiegać się o dotacje ( w zależności od regionu) Więc który kocioł wybrać? Przyjrzyjmy się więc obu rodzajom paliwa.

  • Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego. Obecnie jest szeroko dostępny, ale coraz droższy ponieważ wydobycie węgla jest coraz droższe. Ekogroszek powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla, które charakteryzują się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i ilości substancji niepalnych. Ekogroszek dostępny jest luzem lub pakowany w worki. Popiół ze spalania trzeba utylizować a samo paliwo brudzi i jest mniej ekologiczne. Ekogroszek jest bardziej kaloryczny niż pellet, ale więcej go zużywamy i wyrzucamy w popiele więc koszt ogrzewania domu jest podobny.
  • Pellet jest wydajnym, ekologicznym i odnawialnym paliwem w postaci granulatu z trocin drzewnych, powszechnie używanym w Europie. Pellet to paliwo stałe, zaliczane jest do grupy biopaliw, wykorzystywane głównie do ogrzewania domów jak również budynków przemysłowych. Podczas spalania peletu powstaje CO2 w ilości, którą roślina zaabsorbowała podczas wzrostu, zatem spalanie peletu nie przyczynia się do podgrzewania klimatu. Pellet powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas obróbki drewna. Pelety maja kształt mocno sprasowanych wałków o śr. 6 – 8 mm i dł. ok. 2 – 3 cm. Wykonuje się je z drzew liściastych jak i iglastych, istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego czy też skorupek kokosów. Kolejną zaletą Pelletu jest to iż po spaleniu tony pelletu zostaje około 5 kg nietoksycznego popiołu, który możemy użyć jako nawóz do ogródka. Polska jest jednym z wiodących producentów pelletu. Natomiast zużywamy tylko niewielką część z rodzimej produkcji.
– Istotną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru odpowiedniego paliwa jest czystość kotłowni. W kotłowni na Ekogorszek na pewno znajdziemy pył węglowy, który osadza się na ścianach, podłogach oraz wszystkich sprzętach tam znajdujących się, w trakcie wrzucania ekogroszku do podajnika. Niestety, utrzymanie czystości w kotłowni na ekogroszek jest niezwykle trudne. W przypadku stosowania pelletu podczas załadunku z worków uwalnia się niewielka ilość kurzu drzewnego, który również może zanieczyścić pomieszczenie, jednak w nieporównywalnie mniejszym stopniu i jest łatwiejszy w usunięciu. Poza tym w kotłowni pelletowej unosi się bardzo przyjemny zapach drzewa.
– Ponadto duża ilość popiołu wytwarzanego podczas palenia ekogroszku wpływa na wysoką częstotliwość czyszczenia pieca. Natomiast po spaleniu tony pelletu zostaje około 5 kg nietoksycznego popiołu.
– Niewątpliwą przewagą kotłów na pellet nad tymi na paliwo ekogroszek jest automatyka pracy. Kotły na pellet wyposażane są w automatyczną zapalarkę, co pozwala na pełną automatykę pracy same mogą się rozpalić i wygasić. Kotły na ekogroszek cały czas pracują w trybie podtrzymania co powoduje niepotrzebną stratę paliwa.
– Po podwyżkach cen węgla różnica pomiędzy ekogroszkiem, a pelletem zmalała – obecnie cena ekogroszku jest nieznacznie niższa niż pelletu, a w przypadku niektórych producentów nawet porównywalna.
– Ekogroszek należy do paliw kopalnych których zużycie powinniśmy ograniczać ze względu na kończące się zasoby ziemi. Pellet jest produkowany głownie z odpadów drzewnych, jego spalanie nie powoduje emisji CO2, ilość tego gazu uwalniana do środowiska  w procesie spalania jest równa ilości pobranej przez spalaną roślinę w czasie wzrostu.
– Warto dodać, że obecnie oba paliwa są powszechnie dostępne nawet na stacjach benzynowych, marketach czy sklepach internetowych z dostawą do domu.